Co je mapa.syslinavinici.cz a komu je určena?

 

Cílem této mapové aplikace je poskytovat ucelené informace o výskytu kriticky ohroženého sysla obecného v oblasti jižní Moravy a západního Slovenska. Mapa zároveň informuje o umístění vinařství a sadařství, kteří za svou podporu syslích kolonií v zemědělské krajině získali známky „Sysli na vinici“ a „Sysli v sadu“. 

 

Na mapě je možné si prohlížet v různých vrstvách několik typů dat:

 

1. Základní vrstvou je výskyt syslích kolonií

Podrobněji jsou popsány projektové lokality jižní Moravy a západního Slovenska, kde probíhá sledování kolonií v rámci projektu Sysli pro krajinu, krajina pro sysly (světle zelené body). V České republice realizuje AOPK ČR pravidelný monitoring známých kolonií syslů, výsledky jsou zveřejňovány v Nálezové databázi ochrany přírody na http://portal.nature.cz/nd. Pro komplexní obraz stavu sysla obecného v ČR jsou proto doplněny i tyto ostatní odborné veřejnosti známé lokality (tmavě zelené body) - stav v roce 2019. Na Slovensku proběhl ucelený monitoring všech známých lokalit v roce 2019 (také tmavě zelené body). Monitoring byl realizován organizacemi Živá planina a Daphne - Inštitút aplikovanej ekológie.  

2. Další dvě vrsty mapy ukazují výskyt vinařů a sadařů, kteří získali ochranné známky Sysli na vinici a Sysli v sadu. I v těchto vrstvách je možné body rozkliknout do informačního okna, kde se o jednotlivých vinařích a sadařích dozvíte více.

 

Projekt Sysli pro krajinu, krajina pro sysly

 

Tento projekt česko-slovenské spolupráce má za cíl přispět k záchraně sysla obecného v obou zemích. Sysel je typický zástupce místní stepní a zemědělské krajiny, pokud však nebudou realizována opatření pro jeho záchranu a pro zachování stepní a funkční zemědělské krajiny, jeho poslední žijící kolonie postupně vymizí. Projekt chce k záchraně sysla přispět uceleným souborem aktivit, probíhá výzkum a monitoring syslích populací, realizace opatření na jejich podporu i zachování jejich životního prostředí, osvěta, přenos zkušeností mezi odborníky a plánována je příprava návrhů k ochraně sysla pro státní správu obou zemí. Projekt je realizován od února 2018 a bude končit v lednu 2020.

 

Projektoví partneři jsou:

 

ALKA Wildlife, o.p.s.

 

DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie

 

Ekocentrum Trkmanka, p.o.

 

Národná zoologická záhrada Bojnice

 

Kde hledat další informace

www.syslinavinici.cz – webové stránky ALKA Wildlife zaměřené na ochranu sysla obecného: najdete zde informace o syslovi, o ochranných známkách Sysli na vinici a Sysli v sadu, o sadařích a vinařích, kteří jsou do projektu zapojeni, o realizovaných projektech

www.zachranneprogramy.cz/sysel-obecny/  - webové stránky AOPK ČR o Záchranném programu pro sysla obecného v České republice

http://portal.nature.cz/nd - Nálezová databáze ochrany přírody, pro přihlášené uživatele umožňuje náhled na původní data o výskytu druhů v ČR.

www.zivaplanina.sk - webová stránka občanského sdružení, které se stará o dvě lokality s výskytem sysla na území NP Muránska planina.

 

Financování

Mapová aplikace vznikla v rámci projektu „Sysli pro krajinu, krajina pro sysly“ (304021D154), financovaného z programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika.